Nextion 3.5 inch NX4832K035
  • Mã sản phẩm: NX4832K035
  • Nhà sản xuất: Nextion
  • Website hỗ trợ: https://www.proe.vn
1.450.000₫
NX4832K035
  1. Overview
  2. Nextion Models
  3. Specifications
  4. Electronic Characteristics
  5. Working Environment & Reliability Parameter
  6. Interfaces Performance
  7. Memory Features
  8. Product Dimensions
Overview
Package includes: Nextion Display, connecting wire, a power supply test board.
Nextion Models
Nextion Type Enhanced Series
Nextion Models NX4832K035_011N (N: No touch)
NX4832K035_011R (R: Resistive touchscreen)
Specifications
  Data Description
Color 64K 65536 colors 16 bit 565, 5R-6G-5B
Layout size 100.5(L)×54.94(W)×4.25(H) NX4832K035_011N
100.5(L)×54.94(W)×5.45(H) NX4832K035_011R
Active Area (A.A.) 85.50mm(L)×54.94mm(W)
Visual Area (V.A.) 73.44mm(L)×48.96mm(W)
Resolution 480×320 pixel Also can be set as 320×480
Touch type Resistive
Touches > 1 million
Backlight LED
Backlight lifetime (Average) >30,000 Hours
Brightness  200nit (NX4832K035_011N) 0% to 100%, the interval of adjustment is 1%
180 nit (NX4832K035_011R) 0% to 100%, the interval of adjustment is 1%
Weight 38.2g (NX4832K035_011N)
48.2g (NX4832K035_011R)
Electronic Characteristics
  Test Conditions Min Typical Max Unit
Operating Voltage   4.75 5 7 V
Operating Current VCC=+5V, Brightness is 100% 145 mA
SLEEP Mode 15 mA
Power supply recommend:5V, 500mA, DC
Working Environment & Reliability Parameter
Working Temperature 5V, Humidity 60% -20 25 70 °C
Storage Temperature   -30 25 85 °C
Working Humidity 25°C 10% 60% 90% RH
Interfaces Performance
Serial Port Baudrate Standard 2400 9600 115200 bps
Output High Voltage IOH=-1mA 3.0 3.2   V
Output Low Voltage IOL=1mA   0.1 0.2 V
Input High Voltage   2.0 3.3 5.0 V
Input Low Voltage   -0.7 0.0 1.3 V
Serial Port Mode TTL
Serial Port 4Pin_2.54mm
USB interface NO
SD card socket Yes (FAT32 format), support maximum 32G Micro SD Card
* microSD card socket is exclusively used to upgrade Nextion firmware /HMI design
Extended IO 8 Digital extended GPIO
IO0-IO7 support input, output and component binding event
IO4-IO7 support PWM
RTC built-in RTC support (Battery type: CR1220)
Memory Features
Memory Type Test Conditions Min Typical Max Unit
FLASH Memory Store fonts and images     32 MB
User Storage EEPROM     1024 BYTE
RAM Memory Store variables     8192 BYTE
Instruction Buffer Instruction Buffer     1024 BYTE
Product Dimensions
3.5”_Nextion_Dimension